Jak se vyhnout omylům při rekonstrukci

Jak se vyhnout omylům při rekonstrukci

Kdo by netoužil po pěkném a zároveň praktickém zrekonstruovaném bydlení? Na začátku je třeba zjistit, zdali je třeba stavební povolení či postačí stavební ohláška. Rozhodneme-li pro změnu vedení vodovodu, plynu, topení, elektrického vedení či nosných zdí bude třeba stavební povolení. Nebudete-li dělat tak velké úpravy, postačí ohláška drobné stavby.

Při renovaci bydlení je důležité se zamyslet nad prostorem a možnostmi. Je třeba se přizpůsobit členům a potřebám domácnosti, ale také jejím zvykům. Dalším důležitým bodem jsou finance. Je dobré si nastavit rozpočet, pro realizaci vašich představ a nezapomenout přičíst práci dělníků. Měli byste mít asi 10% až 15% rezervu z celkového rozpočtu. Je to částka na nečekané výdaje. Stane-li se, že nemáte dostatek financí, je dobré s rekonstrukcí počkat. Vše je třeba mít dobře promyšleno a spolu s tím mít vytvořený také plán stavebních prací. Pokud jste v nájemním bytě, o všech změnách musí vědět majitel, ale vy si s ním můžete dohodnout podmínky nebo slevu z nájemného atd. Vlastníte-li družstevní byt, potřebujete souhlas družstva. Plánujete-li bourat příčky, oslovte statika.

Rekonstrukce svépomocí má nejedno malé úskalí. Pokud nejste člověk pohybující se v oboru, můžete udělat spousty chyb, které při následné opravě odborníky budou zbytečně drahé. Proto je dobré začít od začátku se stavební firmou, která může obstarat různá povolení a má i zkušeného architekta, který může v mnoha věcech poradit.

Od nás si můžete též nechat vytvořit cenovou nabídku na Vaší rekonstrukci. Odkaz na kontakt zde.

Určitě stojí za zmínku, že je dobré přemýšlet i na několik let dopředu. Přeci dělat rekonstrukci každých 10let není úplně žádaná věc.  K tomu nám i pomůže nákup materiálu, který nebude příliš levný. Obecně známo je lepší si připlatit (pozor na placení spíše za značku než za kvalitu zboží), než se divit třeba za 2 roky, že nám nová vana praskla.

Dvakrát měř, jednou řeš. Toto pravidlo platí hlavně, pokud si rekonstrukci chcete dělat opravdu sám. Rozměření nových oken, dveří nebo podlahy je opravdu důležité udělat dobře.

Pokud si plánujete pozvat firmu, uděláte dobře, když se s ní zavčas spojíte a domluvíte si termín začátku rekonstrukce.

 

Zdroj: 10 Největších omylů při rekonstrukci, Home bydlení, 2017