Rekonstrukce starého domu

Rekonstrukce starého domu

Máte starý dům a přemýšlíte nad jeho rekonstrukcí? Nejlepší čas na opravy je na jaře. Nejčastější příčinou k zahájení rekonstrukce je vlhkost a celý problém může začínat od střechy. Stará střecha nemusí mít krytinu v ideálním stavu a může přes ni zatýkat kolem komína a oplechování nemusí být též v pořádku. Voda se může dostat do trámů a po čase mohou začít trámy hnít a kovové konstrukce  začnou korodovat. Když se dostane do zdí či stropů omítky začnou plesnivět a mohou se oddělit od cihel. Taktéž je třeba mít žlaby a okapy čisté. Okapové roury zdravé, a pokud tomu tak není, je čas na novou střechu.

Základy domu

Voda se samozřejmě do domu může dostat i spodem, tedy přes základy. U starých domů se izolace téměř neprováděla, a proto se v něm můžete setkat s vlhkým sklepem i místnostmi. Proto je určitě dobré nechat všechny zdi, které jsou v kontaktu se zemí odizolovat.

Okna

Jste-li v místnosti a cítíte slabý průvan a víte, že okna máte zavřená, je třeba je překontrolovat a drobné nedostatky opravit, popřípadě okna vyměnit za nová.

Potrubí

Zapomenout bychom neměli ani na vodovodní a kanalizační potrubí. Pokud se domníváte, že jsou ještě původní, určitě je vhodné je vyměnit.

Nosné zdi

Pokud máte poškozené nosné zdi a je třeba zasáhnout, nesmíte zapomenout povolat statika, ten vám řekne, jak je opravit. Při narušení stropní konstrukce je možné ji podložit, zesílit či vyměnit. Na dřevěných stropech se můžete setkat například s hmyzem, houbami i plísní, což souvisí s jejich nežádoucím vlhnutím. Dřevo ochráníte rychlým vysušením a následnou dezinfekcí. Na stropech s ocelovými prvky se můžete zase setkat s korozí, ta vzniká díky porušené střešní krytině.

Schody

Na schodišti se můžeme setkat i s prasklými schody a narušenými rameny, vyšlapanými stupni či špatným zábradlím. Určitě je dobré zjistit příčiny a ty ihned odstranit. Mohou souviset se stabilitou domu nebo se špatným provozem. Opravu je vhodné nechat v rukou odborníků. Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás zde.

Podlahy

 Podlahy patří k nejvíce namáhaným konstrukcím domu. U méně pružných podlahových materiálů se mohou objevit trhlinky, u podlah z biologických materiálů může být projev změny barvy, tvaru, odlupováním aj. Pokud máte podlahu napadenou dřevokaznou houbou, je třeba podlahu vytrhat a spálit.

Fasády a zdiva

Konečnou podobu dávají stavbám i povrchové úpravy zdiva. Stěny a fasády se podílejí na estetice domu. Vnitřní omítky vytvářejí navíc zdravé prostředí. Před konečným nátěrem je třeba omítku nechat dostatečně vyschnout. Na vlhké zdi se osvědčují sanační omítky. Ty umožňují odpařování vody ze zvlhlých konstrukcí a vytvářejí vlhkostní rovnováhu ve zdivech.

Střecha

Střechy a obvodové zdi starších domů neodpovídají dnešním tepelně izolačním normám, a proto je i zateplení správnou volbou. Důležité je myslet na to, že zateplení musí vytvářet souvislý systém a být po celém domě.

 

Zdroj: Co obnáší rekonstrukce starého domu, Novinky.cz, 2017