Kraus Building s.r.o.

Stavební firma

NOVINKY

3. O exoskeletonech se dlouho mluvilo jen jako o jakési sci-fi pomůcce. Teď by však mohla reálně obohatit i obor stavebnictví. Exoskeleton v překladu doslova znamená „vnější kostra“. Prakticky se jedná o mechanický robotický oblek, který pomáhá člověku zvětšit svoji fyzickou sílu, hlavně při manipulaci či zvedání těžkých břemen. Tyto pomůcky tak mohou pomáhat dělníkům v každodenních úkonech a šetřit jejich fyzické zdraví. V současné době tyto obleky vyrábí již 40 firem na světě, proto je možná budete moci spatřit v akci již v následujícím roce.

4. Za posledních 12 měsíců se objevilo mnoho inovací a technologický pokrok ve vývoji nových materiálů je obrovský. Jedna ze zajímavých novinek je samogenerační beton, ten je schopen díky svým příměsím ucelit trhlinky. Mezi další můžeme uvést tzv. pohybový chodník (převod kinetické energie z kroků chodců na elektrickou energii). Nesmíme zapomenout ani na 3D tisk, ten umožňuje tisknout dynamické 3D struktury schopné pamatovat si tvar a měnit ho v průběhu času. Díky inovativním materiálům se staví budovy, které umí ,,požírat´´ smog a to kvůli speciálně vytvořené fasádě, která znečištěný vzduch neutralizuje.

5. V uplynulém roce se drony hojně používali ve zdravotnictví, při bezpečnostních inspekcích, reportech o pokroku a dalších kontrolách. Jejich výhoda spočívá v zachycování přesných dat, na velkých plochách. Možná jste slyšeli, že drony by mohli doručovat zásilky, ale bude to nejspíše stavebnictví, kdo pro ně najde největší využití.

6. Efektivita, produktivita a bezpečnost – těmito slovy se definuje robotika ve stavebnictví. Tento obor jde stále dopředu a i v roce 2018 se můžeme těšit na nové pokroky.

7. 3D tisk umožňuje tisk prototypů, výrobu komponentů ale i velkoobjemový tisk budov či mostů.

8. Internet věcí by mohl změnit stavebnictví asi nejzásadnějším způsobem. Jedná se o síť fyzických zařízení, která spolu komunikují a sdílí si data. Tato data jsou analyzována a využívána pro budoucí rozhodování. Využití tento systém nachází například v dálkovém ovládání a monitoringu, sledování stavebních nástrojů či servis a opravy zařízení. V budoucnu by internet věcí mohl ovlivnit způsob, jakým stavíme budovy a celou infrastrukturu.
Jak jistě všichni tušíme, pokrok nezastavíme. Věříme, že nám všechny tyto technologické novinky budou dobře sloužit, a že tyto inovace obohatí sektor stavebnictví v tom nejlepším slova smyslu.

 

Zdroj: Nejžhavější trendy ve stavebnictví pro rok 2018, Dřevostavitel, 2018